Типи та характеристики автоматичних вимикачів

04.03.2023 12:45 | Категория: Общие советы

На відміну від поширених раніше запобіжників автомати розраховані на багаторазове застосування. При цьому сьогодні на зміну старим, слабозахищеним моделям приходять нові, з високим рівнем захисту.

Автоматичні вимикачі — це спеціальні захисні пристрої, які призначені для надійного захисту електромережі від коротких замикань і перевантажень, що виникають. У разі виникнення в мережі критичних значень вони здатні відключати захищену електромережу від живлення, забезпечуючи збереження підключених до неї електроспоживачів.

Технічні характеристики автоматичних вимикачів та їх класифікація

Незважаючи на значну кількість різних виробників та моделей автоматів, конструктивно вони досить схожі. У конструкції кожного з них зазвичай присутні:

  • Дугогасна камера.
  • Магнітний та/або тепловий розчіплювач.
  • Важільний механізм управління.
  • Рухомі, нерухомі контакти.
  • Нижні та верхні клеми.

Важливо розуміти, як вибрати автоматичний вимикач з урахуванням усіх потрібних параметрів. Тільки ретельно підібраний пристрій здатний забезпечити хороші показники захищеності електромережі. При виборі автомата важливо звертати увагу на такі аспекти:

  • Вимикаюча здатність. Автомати повинні підбиратися з урахуванням максимально допустимого навантаження, яке включає потужність всіх побутових приладів з невеликим запасом на випадок включення в мережу нового пристрою. При цьому обов’язково враховується токопропускна здатність мережі, оскільки вона також розрахована під певні показники навантаження, перевищення якого може призвести до перегріву та виникнення короткого замикання.
  • Число полюсів. Вибір автоматичного вимикача здійснюється з урахуванням кількості провідників, що підключаються до нього. Однополюсні пристрої розраховані на підключення лише однієї пари провідників — введення та виведення. Нульовий провід при цьому ведеться в обхід захисного пристрою — як наслідок, немає гарантії 100% спрацьовування. Двополюсні передбачають підключення 4 проводів — 2 на введення та 2 на виведення. Забезпечується повне вимкнення мережі у разі виникнення аварійної ситуації. Триполюсні передбачають підключення 6 провідників — по 3 на вхід та вихід та встановлюються на трифазних лініях. Чотириполюсні монтуються при підключенні 3 фаз та нуля.
  • Номінали автоматичних вимикачів за силою електроструму. Електричні автомати повинні спрацьовувати лише за перевищення номінального параметра сили струму. При цьому важливим залишається така характеристика, як швидкість спрацьовування захисту. Пристрої, промарковані літерою, спрацьовують за 5-20 секунд у разі перевищення номінальних показників сили струму в 5 разів. Переривники з маркуванням Спрацьовують за 1-10 секунд. Маркування D вказує на те, що пристрій здатний відключити мережу за 10 і менше секунд, при цьому є 3 або 4 полюсним, а також застосовується переважно в силових установках промислових об’єктів. Спрацьовування відбувається за перевищенням номінального струму в 14 разів.

Різні типи автоматичних вимикачів розраховані працювати з відповідними параметрами електромережі. При цьому доступні пристрої, які можуть працювати з різними варіантами напруги в мережі:

  • AC — змінний струм.
  • DC — постійний струм.
  • AC/DC.

При цьому номінал автоматичних вимикачів може бути розрахований на силу струму від 0,5 до 160 А, хоча область застосування мінімальних і максимальних значень вкрай обмежена. Переважно в житлових та промислових об’єктах використовуються пристрої із середніми значеннями.

Як підключити автоматичний вимикач

Підключення автоматичного вимикача практично не вимагає особливих навичок, оскільки процес установки, особливо побутових пристроїв, максимально простий. Залежно від конфігурації пристрою відбувається фіксація гвинтом відповідних проводів у певних посадкових місцях. При цьому на корпусі є маркування, яке унеможливлює помилкове розташування провідників.

Правильно підібраний та встановлений автоматичний вимикач здатний надійно захистити електромережу від можливих перевантажень та короткого замикання.

Оставить комментарий

Текст сообщения:

Имя:

E-mail: